Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Ze względu niewielkie wymiary może być ciekawą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać klatkę większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać tam więcej zwierząt.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa nieco twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym prosto dbać o czystość w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej należy umieścić w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, jako,że będzie mieć kryjówkę, do której może udać się aby odpocząć lub odstresować się, kiedy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kotów